Okulumuz ‘’La Petite Ecole’’ kuruluşunun ilk gününden bugüne Türkiye’de M.E.B (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınmış olup, çok kısa bir süre önce de Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından küçük yaş grubundan en büyük yaş grubunu da içerecek şekilde ‘’homologué‘’ olmuştur.

La Petite Ecole, Frankofon eğitimi en üst kalitede sağlaması ve pedagojik program olarak AEFE (Agence pour l’enseignement français à l’étranger) okullarının bulunduğu diğer ülkelerdeki okullarla aynı statüye sahip olması; öğrencilerimizin bu ağa dahil olmasını sağlamıştır. Bununla birlikte Fransa devleti tarafından homologe edilmiş diğer okullarda eğitimlerine devam etmelerine imkan sağlar. (AEFE, MLF …..)

La Petite Ecole’de savunduğumuz değerler politik, ideolojik ve dini olarak tarafsızlıktır. Her bireyin eşitliği ilkesi en önemli prensiplerimizdendir.

Okulun İşleyişi

Velinin çocuğunu anaokulumuza kayıt ettirmesi, her gün düzenli bir şekilde okula gelmesi gerektiğini belirtir. Aksi taktirde, öğrenci gelişiminde zorluklarla karşılaşabilir.

Okul Saatleri

Sabah okulun başlangıç saati : 8:30 – 9:00 arası öğrencileri karşılama

Öğleden sonra okuldan çıkış saatleri:

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri saat 15:30 – 16:00 arası

Cuma günleri saat 13:30 – 14:00 arası velilerimiz çocuklarını okuldan alabilirler.

Okul servisleri ayrılış saatleri;

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri saat 15:30

Cuma günleri saat 13:30 – 14:00 arası velilerimiz çocuklarını okuldan alabilirler.

Okul servisleri ayrılış saatleri; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri saat 15:30 Cuma günleri saat 13:30 Okula

Okula Gecikme

Öğrencinin sınıfına en iyi bir şekilde adapte olabilmesi ve öğretmen tarafından hazırlanmış faaliyetlerin gün içinde akışını bozmamak için öğrencilerimizin tam saatinde okulda bulunmaları çok önemlidir. Çocuğun pedagojik gelişimi açısından veli bu konuda çok dikkat etmelidir. Okula geç kalan öğrenci ailesi tarafından okula getirilecektir. Okul başlama saatlerine sadık kalınması önemlidir.

Servis kullanmayan ve ailesi tarafından alınan öğrencilerin en geç saat 16:00’ya kadar alınmaları gerekir.

Okulun iyi yönetilebilmesi için bu saatlere uyulması gerekir, (sadece özel durumlar haricinde) velilerimiz çocuklarını bu saatler dışında alamazlar (okul yönetiminin izin verdiği durumlar hariç).

Devamsızlık

Sağlık nedenlerinden dolayı öğrenci okula gelmediği zaman, veli aynı gün mutlaka okulu telefonla arayıp bilgilendirmelidir. Bu bilgilendirme hem servis öğretmenine, hem de okul yönetimine yapılmalıdır.

Hastalık dışında, öğrenci başka nedenlerden dolayı (aile, seyahat….) okula gelmediği durumlarda veli okul müdürlüğünü arayarak önceden bilgi vermelidir.Ayrıca, belirtmek isteriz ki; her ne nedenle olursa olsun devamsızlıklardan dolayı, daha önceden ödenmiş olan okul taksidi geri iade edilmez.

Okulumuzla iletişim

Öğretmen ve İdari Bölümle görüşmek için önceden telefonla bir tarih belirlenir ve randevu alınır. Öğretmen ile görüşmeler ders saati dışındaki zamanlarda yapılır.

Boşanmış ebeveynler için, çocuğun velayeti ile ilgili mahkeme kararının bir örneği okulumuzda bulunması gerekir, çocuğun kime teslim edilmesi gerektiğini okul yönetimine bildirilmesi yasal boyutları açısından gereklidir.

Bir Arada Yaşama Kültürü

Okulun ve velilerin sorumluluklar Okulumuz, öğrencilerine bir arada yaşamayı, paylaşmayı, birbirine saygılı olmayı öğrenmeleri için imkan sunar. Çocuğun kendini ve bireysel özelliklerini keşfetmesini sağlar. Eğitimin sürekliliğini sağlar. Fiziksel ve beyinsel kapasitesini artırmanın yollarını öğrenerek, diğer insanlarla bir arada yaşayarak kişisel gelişimini sağlar.

Saygı Kurallarımız

Öğretmen, öğrenciye veya ailesine karşı ilgisizlik, aşağılama veya tercih ifade eden , çocukların hassasiyetini kırma ihtimali olan herhangi bir davranış, jest veya sözden kaçınmalıdır. Aynı şekilde, öğrenciler ve aileleri öğretmenin veya okul personelinin kişiliğini yaralayacak ve sınıf arkadaşlarına veya ailelerine saygı göstermelidirler. Her türlü yanlış davranış veya sözden kaçınmalıdırlar.

Disiplin ve Uyarılar

Sınıf veya okul yaşamı kurallarının ihlali ile başka bir öğrencinin veya okuldan bir yetişkinin fiziksel veya ahlaki bütünlüğüne saygı gösterilmemesi durumunda bu tür davranışlar ailelerin dikkatine sunulacaktır.

Hijyen

Çocuklarınızın saçlarını çok sık kontrol etmeniz gerekmektedir.

TPS yaş grubu çocukları okulumuza bezli olarak kabul edilmektedir. Ancak çocuklar okula başladıkları andan itibaren öğretmeni çocuğu yavaş yavaş tuvalet eğitimi konusunda eğitmeye başlar. Bu konuda öğretmen aile ile iletişim halinde kalarak onlardan destek alır.

Bu eğitim okul ve ev ile paralel olarak yürütülmeli böylece öğrenci psikolojik olarak kendisini daha iyi hissedecek ve büyümek isteyecektir.

Sağlık

Her bir öğrencimize, La Petite Ecole tarafından bir Sigorta Şirketine ferdi kaza sigortası yapılmaktadır. Öğrencilerimiz okul içinde ve dışında gelişen kazalara karşı sigortadan faydalanmaktadır.

Amacımız tüm çocuklarımızı korumaktır. Kaza anında, okulda veya okul dışında aile ve/veya okul müdürlüğünün kaza tutanağı formunu doldurması gerekmektedir.

Tüm velilerin kayıt sırasında ve okulun açıldığı ilk günden itibaren çocuğunun herhangi bir şeye (yiyecek, ilaç veya herhangi bir şey…..) alerjisi olup olmadığını bildirmesi gerekir.

Okulun personeli (küçük kazalar dışında) çocuğunuzu tedavi etmekle hükümlü değildir. Okul yetkilisi tarafından hiçbir ilaç verilmez.

Eğer çocukta hastalık belirtileri var ise aileye hemen haber verilir ve çocuğun aile tarafından okuldan alınması sağlanır. Hasta olan çocuklar hem kendi hem de diğer çocukların güvenliği açısından okula kabul edilemez.

Okulda meydana gelen kazada, okul idaresi hemen veliye haber verir ve veli acil olarak çocuğu okuldan alır.

Doğum Günleri

Doğum günü hazırlıkları okulda organize edilir ve öğrencinin arkadaşlarının da bulunduğu sınıfta kutlanır. Eğitici bir hedef olması, aşırı şekerden kaçınılması ve alerjik durumlara engel olunması için aynı gün bütün sınıf tarafından bir pasta hazırlanır. Aileler doğum günü kutlamalarına iştirak etmezler.

Okul dışında, çocukları için arzu ettikleri şekilde kutlamayı organize etmek velilerimize aittir.

Okulda Günlük Hayat

Takı, değerli eşya, oyuncak ve evden getirilen eşyaların kaybolması durumunda okulumuz sorumlu değildir.

Kazalara sebep olabileceğinden dolayı, çocukların küpe takmamaları gerekmektedir.

Sadece reçetesi olan öğrencilerimiz teneffüs yaparken bahçede gözlük taşıyabilirler.

Okulda hegün sportif faaliyetler düzenlendiği için çocuklara pratik ve rahat kıyafetler ve ayakkabılar giydirilmelidir.

Faaliyetler esnasında kız çocuklarının saçlarının bağlı olması çocuğun daha rahat olmasını sağlayacaktır (yazma, spor, boyama………).

Öğrencilerimiz, okul eşyalarını dikkatlice kullanmaları gerekmektedir; veliler, çocuklarının zarar verdiği her türlü okul malzemelerinden sorumludurlar. Okulun veya Fransız Kültür Merkezi’nin kütüphanesinde bulunan kitap çocuk tarafından yırtılmış ve zarar görmüşse veli telafi etmelidir.

tr_TRTurkish
fr_FRFrench tr_TRTurkish